Közösségi szolgálat

Közösségi szolgálat: Bányai

Diákjaink érzékenyítése, és a szociális kompeteciafejlesztés szempontjából nagy lehetőség ez a fajta tevékenységre késztetés. Szerencsére szép számban akadnak olyanok diákok, akik szeretettel, és odaadással gondolnak vissza a mögöttük álló feladatokra, amiket a közösségi szolgálat nyújt. Ez nagymértékben függ a gyermek családi hátterétől, valamint attól, hogy hol végzik a tevékenységet. Ezért a hely kiválasztása igen fontos feladat. Bölcs dolog, hogy a befogadó hely megtalálása után az iskolai vezetés jóváhagyása is szükséges az 50 óra eltöltéséhez. Így ellenőrizni tudjuk, hogy a választott környezet eleget tesz-e a törvényben foglaltaknak. A közösségi szolgálatot az adott tanuló esetében koordináló oktató az ötven órán belül - szükség szerint a mentorral közösen - legfeljebb öt órás felkészítő, majd legfeljebb öt órás záró foglalkozást tart. A közösségi szolgálat a tanulók lakókörnyezetében, vagy az iskola székhelyén, feladatellátási helyén, de legfeljebb 30 kilométeres körzeten belül szervezhető meg.

Az e-naplóban, bizonyítványban és a törzslapon dokumentálni kell a közösségi szolgálat teljesítését. Az iskolán kívüli külső szervezet és közreműködő mentor bevonásakor az iskola és a felek együttműködésről megállapodást kell kötni, amelynek tartalmaznia kell a megállapodást aláíró felek adatain és vállalt kötelezettségein túl a foglalkoztatás időtartamát, a mentor nevét és feladatkörét.

A tizennyolcadik életévét be nem töltött személy, illetve a korlátozottan cselekvőképes nagykorú személy olyan közérdekű önkéntes tevékenységet folytathat, amely megfelel életkorának, testi, értelmi és erkölcsi fejlettségének, illetve képességeinek, valamint amely nem veszélyezteti egészségét, fejlődését és tankötelezettségének teljesítését. A tizennyolcadik életévét be nem töltött önkéntes közérdekű önkéntes tevékenységet 20 óra és 6 óra között nem végezhet. A tizennyolcadik életévét be nem töltött önkéntes részére a közérdekű önkéntes tevékenység befejezése és másnapi megkezdése között legalább tizennégy óra pihenőidőt kell biztosítani.

A tizenhatodik életévét betöltött, de tizennyolcadik életévét be nem töltött önkéntes által a közérdekű önkéntes tevékenységre fordítható idő nem haladhatja meg a napi négy és fél órát és a heti tizennyolc órát.

A tizenhatodik életévét be nem töltött önkéntes és a korlátozottan cselekvőképes nagykorú önkéntes közérdekű önkéntes tevékenységet külföldön nem végezhet. A tizenhatodik életévét be nem töltött önkéntes által a közérdekű önkéntes tevékenységre fordítható idő nem haladhatja meg a) tanítási szünet ideje alatt a napi három órát és a heti tizenkét órát, b) tanítási időben a heti hat órát (tanítási napon a napi két órát, tanítási napon kívül a napi három órát).

A fogadó szervezet köteles biztosítani

• az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit,
  • a szükséges pihenőidőt,
  • a közérdekű önkéntes tevékenység ellátásához szükséges tájékoztatást és irányítást, az ismeretek megszerzését,
  • tizennyolcadik életévét be nem töltött önkéntes, illetve a korlátozottan cselekvőképes nagykorú önkéntes esetén a közérdekű önkéntes tevékenység folyamatos, szakszerű felügyeletét.
  • Ha az önkéntes szerződés másként nem rendelkezik, a fogadó szervezet gondoskodik a közérdekű önkéntes tevékenység ellátása érdekében szükséges utazásról, szállásról és étkezésről

Tevékenységi területek

1. egészségügyi
  2. szociális és jótékonysági
  3.  oktatási
  4.  kulturális és közösségi
  5.  környezet- és természetvédelemi
  6.  katasztrófavédelmi
  7.  közös sport és szabadidős tevékenység óvodáskorú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, idős emberekkel
  8.  az egyes rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerveknél bűn- és baleset-megelőzési területen folytatható tevékenység.

Iskolánk aktív szerződéses partnerei:

Ady Endre Városi Könyvtár

Bácsbokodi Hagyományőrző Egyesület